Cyark duomenų bazė
Cyark duomenų bazė
CyArk nuotrauka

Interneto gigantė „Google“, kartu su savo partnere, ne pelno siekiančia kompanija „CyArk“ užsibrėžė išpildyti kilnią misiją – lazeriu skenuoja istorinius objektus – kurią jų 3D modelius. Svarbiausia, jog visi duomenys bus laisvai prieinami – jais galės naudotis visi norintys. „Open Heritage Project“ kodinį pavadinimą turintis projektas gali būti nepaprastai svarbus ir kokių nors katastrofų atveju, tuomet ateities kartos vis tiek galėtų matyti visus svarbiausius istorinius paminklus.

Atsisiųsti ar pažiūrėti 3D modelių kolekciją, vaizdo klipus bei nuotraukas galite ir dabar, nuėję šiuo adresu. Tinklapyje galima matyti, kurie objektai jau buvo nuskenuoti, kas yra duomenų bazėje. Čia randame ir lietuvišką objektą – „Menų muziejų“. Galime pažiūrėti daugybę paveikslų, patys virtualiais pavaikščioti po galerijas.

Virtualus palikimas ateities kartoms

Pranešama, jog ateityje istorinius objektus bus galima apžiūrėti ir su „Google Daydream“ virtualiais akiniais. Duomenų bazėje jau dabar yra daugybė įvairių vietų, o „CyArk“ tikina, jog pirmiausia stengiasi užfiksuoti „rizikingus“ objektus. Prie tokių galima priskirti Mianmare esančius „Ananda Ok Kyaung“ rūmus, kurie dėl 2016 metais įvykusio žemės drebėjimo šiuo metu neprieinami lankytojams. Tačiau viską galite pažiūrėti virtualiai – ČIA.

Norėdami atsisiųsti 3D modelius, eikite į šį tinklapį google.com/3d ir užpildykite formą. Kai gausite patvirtinimą, galėsite naudoti 3D modelius beveik viskam. Beveik, nes „Google“ neleis jų naudoti komercinėms reikmėms.

Turbūt daugeliui kyla klausimas, kaip „CyArk“ nuskenavo tokius didžiulius objektus. Kompanija naudojo lazerio, šviesos ir atstumo nustatymo prietaisą, kurio trumpinys – LIDAR. Tai labai įdomiai veikianti technologija – tarsi tūkstančiai blyksčių vienu metu. Kaip tai veikia, pamatysite puslapio apačioje patalpintame vaizdo klipe. Tuo pačiu metu buvo naudojami aukščiausios kokybės fotoaparatai ir dronai. Sujungus dvi technologijas vartotojams buvo suteikta neįtikėtina patirtis, tokia kaip Mianmaro muziejaus ekskursija.

„CyArk“ įkūrėjui Ben Kacyra mintis kurti istorinių objektų duomenų bazę kilo dar 2001 metais, kai Talibanas sunaikino 1500 metų senumo Budos statulą. Būtent B.Kacyra padėjo sukurti ir pirmą pasaulyje nešiojamą 3D lazerinio skenavimo prietaisą. Tuomet jis ir suprato, kokia galinga ši technologija ir ką galima iš jos išspausti.

Komentuok su Facebook

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *